شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

rangsalamti

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

خواص انبه را بهتر بشناسید

انبه میوه‌ای که کودکان معمولاً آن را به واسطه نرمی دوست دارند خاصیت بیشتری به جز راحتی در خوردن دارد. این دقیقاً موضوعی است که امروز در جیمیتو به آن خواهیم پرداخت. انبه که پادشاه میوه‌ها نیز نامیده می‌شود، خواص فراوان سلامتی برای شما دارد. همراه ما و خواص انبه باشید.


انبه

انبه البته نیازی به معرفی ندارد ولی می‌توان برای آشنایی مختصر دوباره گفت که این میوه متعلق به درختان گرمسیری و بومی مناطق هند، پاکستان و فیلیپین است و در بنگلادش نیز به وفور یافت می‌شود. البته مانگو در ایران نیز کشت می‌شود و عمده مرکز کشت مانگو ایران، هرمزگان است.

انبه، در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مصرف آن می‌بایست پوست آن را جدا و از گوشت استفاده کرد. پوست انبه برای معده انسان ممکن است مضر باشد و باعث بروز حساسیت‌های دستگاه گوارشی شود. انبـه یا مانگو در بیشتر سالادها، نوشیدنی‌ها، آب میوه‌ها، شربت‌ها، ترشی‌ها و بستنی‌ها به عنوان طعم یا رنگ دهنده استفاده می‌شود.

همچنین از انبـه برای درست کردن انواع شیرینی‌ها و کیک نیز استفاده می‌شود. در برخی از کشورهای برای پختن غذا نیز از انبـه استفاده می‌شود. در مکزیک انبـه در تهیه سس خیلی کاربرد دارد. همچنین در هند نیز از خشک شده آن به عنوان ادویه برای چاشنی غذایی استفاده می‌گردد. در ادامه به خواص انبه اشاره خواهیم کرد.

خواص انبه


ارزش غذایی انبه

آیا انبـه برای شما می‌تواند مفید باشد؟ چه سؤال ساده‌ای. انبـه از دوران کودکی به عنوان یکی از مهم‌ترین میوه‌های مصرفی برای به دست آوردن انرژی برای انسان معرفی می‌شود. پس مسلماً برای انسان مفید خواهد بود؛ اما انبـه به جز تأمین انرژی خواص دیگری هم دارد و امروز در جیمیتو به طور مفصل به بیان دیگر خواص انبه خواهیم پرداخت.

برای بررسی خواص انبه نگاهی به ارزش غذایی انبـه داریم. یک انبـه با اندازه متوسط دارای ۱۰۷ کالری انرژی است و مواد مغذی به شرح زیر در خود دارد.


ویتامین‌های انبه

ویتامین‌های موجود در انبه عبارت‌اند از:

 • ویتامین آ ۱۲۶۲ واحد و مهم‌ترین ماده مغذی در انبه
 • ویتامین ث ۴۵٫۷ میلی‌گرم
 • ویتامین ای ۱٫۸ میلی‌گرم
 • ویتامین کا ۶٫۹ میلی‌گرم
 • تیامین ۰٫۱ میلی‌گرم
 • ویبوفلاوین ۰٫۱ گرم
 • نیاسین ۱ میلی‌گرم
 • ویتامین ب ۶ ۰٫۱ گرم
 • فولات ۲۳٫۱ میکروگرم
 • اسید پانتوتنیک ۰٫۳ میلی‌گرم
 • کولین ۱۲٫۵ میلی‌گرم

مواد معدنی انبه

یک انبـه متوسط دارای مواد معدنی به شرح زیر است:

 • آهن ۰٫۲ میلی‌گرم
 • پتاسیم ۲۵۷ میلی‌گرم
 • کلسیم ۱۶٫۵ میلی‌گرم
 • فسفر ۱۸٫۲ میلی‌گرم
 • سدیم ۳٫۳ میلی‌گرم
 • روی ۰٫۱ میلی‌گرم
 • مس ۰٫۲ میلی‌گرم
 • سلنیوم ۱ میلی گرو

همچنین انبه دارای انواع دیگر مواد مغذی ه مانند پروتئین (۰٫۸ گرم)، فیبر (۳ گرم) و کربوهیدرات ۲۸ گرم است؛ بنابراین لازم و ضروری است که با توجه به حجم زیاد مواد مغذی موجود در انبه به طور جدی به خواص سلامتی آن بپردازیم.

خواص انبه

خواص انبه برای سلامت بدن

همان‌طور که ملاحظه کردید انبـه دارای مواد مغذی فراوانی در خود است که شما می‌توانید از آن در جهت افزایش سلامتی خود استفاده کنید. از جمله خواص انبه عبارت‌اند از:


میوه ضد سرطان

یکی از خواص انبه این است که دارای مواد مغذی به مانند کاروتنوئید، اسید اسکوربیک، ترپنوئید و پلی فنول است که همگی آن‌ها خاصیت ضد سرطانی به انبـه می‌دهند. انبـه همچنین دارای انتی اکسیدان های فراوانی است که منحصر به فرد بوده و در میوه و سبزی‌های دیگر وجود ندارند. مطالعات انجام شده در امریکا سال ۲۰۱۰ خاصیت ضد سرطانی بودن انبـه را تائید کرده است.

خاصیت ضد سرطانی بودن انبـه مربوط به منگیفرین نیز می‌شود، ترکیبی که عمدتاً در میوه‌ها وجود دارد. در سال ۲۰۱۵ بر اساس مطالعات خاصیت ضد سرطان سینه بودن انبـه اثبات شد. همچنین مصرف انبـه از پیشروی سرطان‌های کولون، کبد و سایر سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

پلی فنول موجود در انبـه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که باعث کاهش واکنش‌های اکسیداتیو در سطح سلولی می‌شود. واکنش‌های اکسیداتیو از جمله دلایل بروز سلول‌های سرطانی هستند. آنتی اکسیدان ها علاوه بر ضد سرطانی بودن، ضدالتهابی نیز هستند.


سلامت قلب

یکی از خواص انبه این است که در کاهش چربی بدن و کنترل قند خون مؤثر است. با توجه به گزارش‌های علمی منتشر شده از انبه، وجود مواد معدنی و فیتوکمیکالی در انبـه تأثیرات مثبتی بر روی چربی بدن و گلوکز دارد. انبه همچنین دارای بتاکاروتن است. آنتی اکسیدان قوی که در کاهش فعالیت رادیکال‌های آزاد بدن نقش به سزایی دارد و از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی به مقدار زیادی جلوگیری می‌کند.

خواص انبه

کاهش کلسترول خون

بدن انسان دارای دو نوع کلسترول مفید و مضر است. وجود کلسترول مفید در بدن لازم است اما کلسترول‌های مضر باعث بروز مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند. لذا باید سطح کلسترول مضر را تا حد زیادی کاهش داد. بر اساس تحقیقات انجام شده، مانگو دارای پکتین فراوانی است که در کاهش سطح کلسترول مضر بدن مؤثر است. منگیفرین ماده دیگری در انبه هست که در موش‌های آزمایشگاهی سطح کلسترول خون را به میزان زیادی کاهش داد و موجب افزایش سطح کلسترول خوب بدن نیز شده است.


دوست دیابتی‌ها

مصرف نصف انبـه بر اساس تحقیقات انجام شده به واسطه داشتن فیبر، منگیفرین و مواد فیتوکمیکالی موجب کاهش سطح قند خون در افراد بزرگ‌سال به میزان زیادی در طول مصرف ۱۲ هفتگی شده است. لذا می‌توان گفت خوردن انبه روزانه یا به صورت مرتب می‌تواند باعث کاهش قند خون و کمک به افراد دیابتی باشد. در پژوهش دیگری، ثابت شده که عصاره پوست انبـه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهش دهنده قند خون است البته خوردن پوست انبه برای افرادی که معده حساس دارند توصیه نمی‌شود.


بر اساس مطالعات ژاپنی‌ها مصرف انبه برای دیابتی‌های نوع ۲ مفید است.


خواص انبه

بهبود روابط جنسی

این میوه غنی از ویتامین E است. ویتامینی که به افزایش دهنده کیفیت روابط جنسی نیز شهرت دارد. در مطالعات انجام شده ترکیبی از ویتامین ای و بتاکاروتن به منظور افزایش سلامت اسپرم مردانه مورد استفاده قرار گرفت که پاسخ‌دهی خوبی داشت. این ترکیبات موجب کاهش صدمات وارد شده به اسپرم و افزایش احتمال بارداری شد.

روی یکی دیگر از مواد معدنی مهمی است که در بارداری زنان و مردان نقش اساسی بر عهده دارد و انبه به مقدار کافی روی در خود ذخیره دارد.


هضم بهتر غذا

فیبر موجود در مانگو یا انبـه موجب بهبود جریان مواد غذایی درون روده و معده می‌شود. وجود فیبر در غذا، افزایش سلامت باکتری‌های درون روده را نیز به دنبال دارد و از بروز یبوست به میزان زیادی جلوگیری می‌کند. همچنین انبه دارای آنزیم‌های خاص گوارشی است که پروتئین را تجزیه و به هضم غذا در سیستم گوارشی کمک می‌کند.

خواص انبه

بارداری سالم‌تر

یکی از خواص انبه این است که غنی از آهن، ویتامین ث، آ و ب ۶ است که همگی برای داشتن بارداری سالم‌تر برای زنان لازم و ضروری است. ویتامین آ از بروز عفونت در جنین و مشکلات بینایی به مقدار زیادی جلوگیری می‌کند.


کاهش وزن

انبـه دارای خاصیت کاهش وزن نیز هست. مطالعات نشان داده است که مصرف انبه موجب کاهش وزن افراد نیز می‌شود اما این ویژگی بیش از درون میوه به بیرون و پوست انبـه مربوط است. مواد فیتوکمیکالی بر روی پوست انبه وجود دارد که موجب افزایش سوخت چربی‌ها در بدن می‌شود و لاغری هر چه بیشتر را نتیجه می‌دهند.

مطالعه دیگری بر روی پوست انبه انجام شده است که نشان از کاهش وزن بیشتر با مصرف مداوم پوست انبه به صورت‌های گوناگون بوده هست.


البته می‌توان گفت مصرف میوه و گوشت انبه نیز به واسطه داشتن فیبر کافی می‌تواند موجب لاغری و کاهش وزن شود.


فیبر از جمله ترکیباتی در بدن است که اشتهای کاذب و همچنین سرعت دفع صفرا را افزایش می‌دهد و موجب کاهش مصرف غذا و افزایش مصرف چربی‌های مضر برای بازسازی صفرای از دست رفته می‌شود. لذا اگر رژیم لاغری پیش گرفته‌اید، از مانگو برای لاغر شدن بیشتر استفاده کنید.

خواص انبه

بهبود آسم

اگر یکی از اعضای خانواده شما آسم دارد، انبه می‌تواند به عنوان بهبود دهنده سلامت او عمل کند. انبه دارای ویتامین ث کافی برای کاهش عوارض جانبی آسم است. هرچند هنوز مطالعات کافی در مورد رابطه آسم و انبه انجام نشده است اما شما می‌توانید از این میوه پرسود و بدون ضرر استفاده کنید.


بهبود سلامت بینایی

خاصیت انبـه برای چشم به عنوان یکی از ظریف‌ترین اندام‌های بدن باور نکردنی است. ویتامین آ و بتاکاروتن موجود در انبه باعث بهبود سلامتی چشم و افزایش قدرت دید می‌شود. کمبود ویتامین آ در برخی موارد موجب بروز نابینایی در افراد نیز شده است. بر اساس گزارش‌های علمی منتشر شده از ویتامین آ و مانگو، مصرف این ماده مغذی موجب بهبود سلامت شبکیه چشم و افزایش سلامتی عمومی چشم شده است.

چشم انسان دارای دو آنتی اکسیدان بسیار مهم به نام‌های لوتئین و زاکسانتین است. کاهش هر یک از این آنتی اکسیدان ها احتمال بروز واکنش‌های رادیکالی بر روی چشم را افزایش می‌دهد. خوشبختانه شما با مصرف انبـه می‌تواند از کاهش زاکسانتین به میزان زیادی جلوگیری کنید.

خواص انبه

مغزی سالم‌تر

یکی از خواص انبه این است که دارای ویتامین ب ۶ و آهن است لذا به عنوان یکی از میوه‌های مؤثر در سلامتی مغز شناخته می‌شود. آهن به عملکرد عادی مغز و ویتامین ب ۶ عاملی برای پیشرفت ادراکی مغز است.


بر اساس تحقیقاتی که در کشور هند انجام شده است مصرف انبه موجب افزایش حافظه و بهبود سلامت سلول‌های عصبی در مغز می‌شود.


فشار خون متعادل

یکی از خواص انبه این است که غنی از کلسیم است. ماده‌ای کلیدی که موجب کاهش فشار خون می‌گردد. در گزارش‌های منتشر شده از تحقیقات علمی، پتاسیم موجود در انبـه نیز به نوعی از بروز اختلال در فشار خون جلوگیری می‌کند.

خواص انبه

خواص انبه برای پوست

پوست بزرگترین ارگان بدن است و ما به ندرت مراقبت خوبی از آن انجام می‌دهیم. بر اساس مطالعات انجام شده، مصرف مانگو می‌تواند موجب کاهش آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی روی پوست شود. بطوریکه گزارش شده است، خوردن انبه باعث کاهش واکنش‌های رادیکالی روی پوست و پیری زودرس می‌شود.

همان‌طور که تا به اینجا متوجه شده‌اید انبه دارای بتاکاروتن و ویتامین آ فراوان است. مطالعات بر روی این دو ماده نشان داده که موجود آن‌ها برای سلامتی انسان لازم و ضروری است. بتاکاروتن محافظ پوست در برابر نور و ویتامین آ عاملی برای کاهش تولید چربی در سلول‌های پوستی است. هر دو این عوامل از بروز چروک‌های عمیق روی پوست و تولید آکنه‌های مزمن جلوگیری می‌کنند.

انبـه از جمله مواردی است که در بیشتر مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود و ماسک‌های فراوانی برای پوست از آن ساخته می‌شود.


خواص انبه برای مو

انبـه منبع غنی از ویتامین ث است. از این رو تولید کلاژن برای داشتن موهایی سالم‌تر به واسطه مصرف انبه بهبود پیدا خواهد کرد. اگر رنگ موهای شما مدتی است که کدر شده، به شما توصیه می‌کنیم از ماسک مو انبـه یا خود میوه انبـه استفاده کند. وجود ویتامین آ کافی در انبـه موجب درخشان‌تر شدن موهای شما می‌شود. میوه‌های زرد رنگ به واسطه داشتن بتاکاروتن از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کنند.

خواص انبه

سایر خواص انبه

انبـه علاوه بر آنچه که گفته شد دارای خواص گوناگون دیگری نیز هست که می‌توان به:

 • کاهش خطر کم‌خونی
 • بهبود و رفع سنگ کلیه
 • افزایش سلامت استخوان‌ها
 • مانع التهاب اندامی
 • درمان گرمازدگی
 • درمان اسهال با برگ انبه
 • کاهش بوی بد دهان
 • بهبود سلامت کبد

نیز اشاره کرد. همان‌طور که مشاهده کردید، لقب پادشاه میوه‌ها برای انبـه، صفت بی‌ربطی نیست و شما می‌توانید با مصرف انبـه از خواص بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. امیدواریم که توانسته باشیم آگاهی شما در مورد خواص انبه را بهبود ببخشیم. سالم و تندرست باشید.


منبع : gymito

درمانی سریع برای دل درد که مثل آب روی آتیشه

درمان-دل-درد


سرکه سیب یکی از پایه های ثابت نسخه های طب سنتی برای درمان دردهای مختلف و رفع مشکلات پوست و مو است اما چرا؟ تا به حال به این فکر کرده اید که چرا استفاده از سرکه سیب اینقدر توصیه می شود و البته تاثیرگذار است؟ این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را با توضیحی در این مورد و ارائه 12 نسخه با سرکه سیب برای درمان دل درد ادامه خواهیم داد.

بهترین نسخه های طب سنتی برای درمان دل درد با سرکه سیب

چرا سرکه سیب برای درمان دل درد خوب است ؟

اول از همه، سرکه سیب اسیدی تلقی می شود به همین دلیل است که از سرکه سیب استفاده می کنید، سطح اسیدی پایینی در معده ایجاد می کند . همانطور که می دانید، اگر سطح اسیدی بالا باشد، ممکن است منجر به هضم نامناسب، سوزش معده و برگشت اسید شود و اگر از سرکه سیب استفاده کنید، ممکن است خطر کمتری داشته باشد.

علاوه بر این ، وقتی سرکه سیب تولید می شود، ممکن است در طول فرآیند تخمیر آنزیم ها را تولید کند. این آنزیم ها تفکیک مواد غذایی را بهبود می بخشند در نتیجه اختلالات گوارشی را کاهش می دهد .

باید بگوییم که سرکه سیب حاوی اسیدهای چرب است که قادر به تجزیه پروتئین ها و نیز چربی ها هستند در نتیجه هضم سرعت می گیرد ، همچنین اسید استیک، پکتین ، و پتاسیم موجود در سرکه سیب نیز به درمان گاز و باد معده کمک می کند پس به هر دلیلی اگر از ناراحتی معده رنج می برید، چرا از سرکه سیب استفاده نمی کنید ؟ اما آیا می دانید چگونه از آن استفاده کنید؟ سرکه سیب را می توان به تنهایی یا مخلوط با برخی از مواد مختلف به کار برد.


12 روش ساده و سریع خانگی استفاده از سرکه سیب برای درمان شکم درد در خانه بدون دارو

راه خانگی درمان دل درد و دل پیچه بدون دارو

1. درمان درد شکم با سرکه سیب خالی

این اولین و آسان ترین دستورالعمل است که می توانید از سرکه سیب برای دل درد خود استفاده کنید.

روشها :

اول، یک یا دو قاشق سوپ خوری سرکه سیب و همچنین یک لیوان آب بردارید.

سرکه سیب را به آب اضافه کنید و سپس، خوب مخلوط کنید در نهایت، این محلول را قبل از اینکه غذا بخورید ، بنوشید.

این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا زمانی که شرایط شما بهتر شود ، آن را انجام دهید.

به طور کلی سرکه سیب به قدری اسیدی است که باید از مصرف مستقیم آن اجتناب کنید چون ممکن است به معده آسیب برساند.


درمان دل درد با ترکیب عسل با سرکه سیب :

همانطور که می دانید، عسل حاوی آنزیم های دیاستاز، فسفات اسید، کاتا لاز ، اینولا ، گلوکز است. این عناصر می توانند به همانندسازی و هضم کمک کنند. علاوه بر این ، وقتی عسل را با سرکه سیب برای درمان دل درد ترکیب می کنید، ممکن است نتیجه بهتری داشته باشد. برای استفاده از این ترکیب، باید از این مراحل زیر پیروی کنید.

اول، این چیزها را آماده کنید. آن ها عبارتند از:

1 قاشق چایخوری عسل

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب

1 لیوان آب گرم

سپس سرکه سیب و عسل را به آب اضافه کنید.

آن ها را به خوبی ترکیب کنید تا زمانی که همه چیز حل شود.

در نهایت، این محلول را با وعده های غذایی خود بنوشید.

این روند را تا زمانی که از شر دل درد خلاص شوید انجام دهید.


روش های استفاده از سرکه سیب و عسل برای درمان دل درد

جوش شیرین و سرکه سیب نسخه خانگی سریع برای درمان دل درد :

سدیم بی کربنات مشهور به جوش شیرین هم یک درمان موثر برای ناراحتی معده است چون می تواند به خنثی کردن اسید و از بین بردن سموم و غیره کمک کند. برای نتیجه بهتر، چرا از ترکیب جوش شیرین و سرکه سیب برای ناراحتی شکم استفاده نمی کنید ؟ کاری که حالا باید انجام دهید این است که این مراحل را زیر دنبال کنید.

اول، یک قاشق چای خوری سرکه سیب را همراه با یک قاشق چای خوری جوش شیرین بردارید.

سپس آن ها را به یک فنجان آب اضافه کنید. باید از آب گرم استفاده کنید.

سپس، همه چیز را به خوبی با هم مخلوط کنید.

در نهایت، این مخلوط را مصرف کنید تا سریع تسکین پیدا کنید.

این فرآیند را دوبار تکرار کنید.


روش درمان درد شکم لیمو و سرکه سیب :

هنگام صحبت کردن در مورد روش استفاده از سرکه سیب برای ناراحتی معده ترکیب لیمو و سرکه سیب نمی تواند نادیده گرفته شود. لیمو اسیدی تلقی می شود. هم چنین ویتامین ث و پتاسیم دارد. بنابراین، آن به شکستن غذا و افزایش عملکرد اسیدهای شکمی کمک می کند. این دستور ویژه ای است که باید از آن پیروی کنید.

اول، آب دو لیمو را بگیرید.

سپس یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و عصاره لیمو تازه را به یک لیوان آب اضافه کنید.

سپس، آن ها را به خوبی با هم مخلوط کنید تا زمانی که همه چیز به طور کامل حل شود.

در نهایت، این مخلوط را بنوشید.

این کار به شما کمک می کند از برگشت اسید، نفخ و باد و گاز خلاص شوید.


درمان طبیعی و گیاهی دل درد همراه با تب و تهوع با چای نعنا و سرکه سیب :

یکی از روش های مفید برای درمان دل درد استفاده از سرکه سیب و ترکیب آن با چای نعناع است. سالاهاست ، از چای گیاهی از جمله چای نعناع برای درمان دل درد استفاده می شود . به خاطر خواص ضد ویروسی، ضد تومور و ضد میکروبی، همراه با آنتی اکسیدان ها، نعناع می تواند به تسکین گرفتگی عضلات شکم، کاهش گاز و افزایش هضم با بهبود جریان صفرا کمک کند. هم چنین به درمان تهوع، تب، و نیز میگرن کمک می کند ، اگر آن را با سرکه سیب برای دل درد مخلوط کنید، ممکن است یک نتیجه شگفت انگیز را ببینید.


ترکیب سرکه سیب و نعناع بهترین توصیه طب گیاهی برای درمان دل درد و نفخ معده

اول، مشتی از برگ های نعناع که خوب شسته اید را با دقت به یک فنجان آب جوش اضافه کنید.

سپس آن را بپوشانید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه بماند.

سپس 1 قاشق چای خوری سرکه سیب را بعد از صاف کردن به چای نعناع اضافه کنید.

سپس آن را به خوبی تکان دهید در نهایت، وقتی که دمای آن گرم است، به آرامی این محلول را بنوشید.


آب برنج و سرکه سیب نسخه درمانی قدیمی دل درد:

اگر به دنبال راهی برای استفاده از سرکه سیب برای دل درد هستید، چرا آن را با آب برنج ترکیب نمی کنید ?

آب:2 فنجان

برنج سفید:1 / 2 فنجان

سرکه سیب:1 قاشق چای خوری.

ابتدا، آب را به داخل تابه بریزید و برنج را به آن اضافه کنید و اجازه دهید خوب بپزد.

سپس شعله را خاموش کنید و اجازه دهید 2 تا 3 دقیقه زمانی که برنج در حال نرم شدن است بماند.

بعد آب برنج را داخل لیوان بریزید.

حالا سرکه سیب را به آن اضافه کرده و خوب تکان دهید آن را مصرف کنید؛ این روش کمک می کند تا دل درد به سرعت تسکین پیدا کند .


نسخه طب سنتی درمان دل درد چای بابونه و سرکه سیب :

یکی از بهترین چای های گیاهی که برای درمان معده استفاده می شود، چای بابونه است. آیا می دانید وقتی از دل درد رنج می برید، می تواند منجر به درد معده، اسپاسم ، وگرفتگی عضلانی منجر شود؟ اما وقتی از عصاره بابونه استفاده می کنید، به تسکین این علائم کمک خواهد کرد. با استفاده از خاصیت ضد التهاب چای بابونه، التهاب تسکین می یابد و ماهیچه های دستگاه گوارش آرام می گیرد بنابراین، با استفاده از ترکیب چای بابونه و سرکه سیب ناراحتی معده ، را درمان کنید

ابتدا، بابونه خشک را به لیوان آب جوش اضافه کنید. بهتر است یک یا دو قاشق چای خوری باشد. اگر بابونه خشک ندارید، می توانید به جای آن ، از یک کیسه چای بابونه استفاده کنید.

سپس آن را بپوشانید و اجازه دهید تقریبا 15 دقیقه بماند.

بعد از آن یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به چای اضافه کنید و سپس خوب تکان دهید و بنوشید.


راه درمان دل درد زنجبیل وسرکه سیب :

زنجبیل درمان خوب برای دل درد است. واقعیت نشان می دهد که در ریشه های زنجبیل ، دو ماده شیمیایی دارد گینجرول نامیده می شوند. این مواد شیمیایی می توانند ماهیچه های روده را آرام کنند و به تسکین حالت تهوع و همچنین گرفتگی عضلات شکم کمک کنند. و وقتی از سرکه سیب برای ناراحتی معده استفاده می کنید، نتیجه فوق العاده ای برایتان ایجاد خواهد کرد.

اول، ریشه زنجبیل حدودا 2 اینچ است بعد از شستن آن را پوست کنید.

سپس یک فنجان آب بردارید و ریشه زنجبیل را که در آن خرد شده است قرار دهید.

اجازه دهید 3 دقیقه به جوش آید ، حدود 2 دقیقه آرام بجوشد.

بعد از آن، شعله را خاموش کنید و مایع را صاف کنید.

حالا 1 قاشق چای خوری سرکه سیب را بردارید و به مایع اضافه کنید و در آخر، این چای را به آرامی بنوشید.


چطور با زنجبیل فوری دل درد را درمان کنیم

رازیانه و سرکه سیب را برای درمان دل درد امتحان کنید:

یکی دیگر از روش های مفید در مورد نحوه استفاده از سرکه سیب برای دل درد ترکیب رازیانه است . چرا در این فهرست ذکر شده است ? همانطور که می دانید، روغن رازیانه می تواند ترشح آنزیم های گوارشی را افزایش دهد که به پاکسازی سیستم کمک می کند درد و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد . به همین دلیل ارزش امتحان کردن را دارد، درست است

اول، 1 قاشق غذا خوری دانه رازیانه را به 1 لیوان آب اضافه کنید سپس آن را یک شب نگه دارید ، مایع را صاف کنید ،بعد از آن یک قاشق چای خوری سرکه سیب بردارید و به آب اضافه کنید.

در نهایت آب را بعد از تکان دادن به خوبی مصرف کنید. به یاد داشته باشید زمانی که معده هنوز خالی است آن را مصرف کنید.

این روش را برای دو یا سه روز متوالی دنبال کنید.


شنبلیله و سرکه سیب روشی قطعی برای درمان دل درد :

دانه های شنبلیله نیز یک درمان بسیار عالی برای چندین مشکل بهداشتی از جمله ناراحتی معده هستند زیرا ماده یافت شده در دانه های شنبلیله می تواند بدن را بطور کامل پاکسازی کند. علاوه بر این ، وقتی از دانه های شنبلیله استفاده می کنید، علائم دل درد نیز تسکین خواهد یافت. برای نتیجه بهتر، شما باید سرکه سیب را با پودر دانه های شنبلیله ترکیب کنید.

پودر شنبلیله 1-2 ق چ

سرکه سیب 1 ق چ

آب 1 لیوان

اول، سرکه سیب و پودر زنجبیل را به آب اضافه کنید

سپس همه چیز را به خوبی با هم مخلوط کنید.

در نهایت، این مخلوط را مصرف کنید.

این فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

پس از 2 یا 3 روز استفاده از این ترکیب نتیجه را خواهید دید.


شنبلیله گیاهی پرخاصیت برای درمان دل درد

درمان دل درد با چای سبز و سرکه سیب :

چای سبز برای درمان چندین بیماری از جمله دل درد سالهاست استفاده می شود اما چرا برای درمان دل درد استفاده می شود ? چون چای سبز خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد. وقتی آن را با سرکه سیب ترکیب می کنید، این مخلوط هم باعث تسکین ناراحتی می شود که موجب ناراحتی معده می شود و گوارش را بهبود می بخشد.

اول، چای سبز را با اضافه کردن برگ های چای سبز ( 1 قاشق چای خوری ) به یک فنجان یا یک لیوان آب جوش بسازید. پس از پوشش فنجان یا لیوان، اجازه دهید حدود 3 دقیقه طول بکشد. حالا، مایع را صاف کنید.

سپس یک قاشق چای خوری سرکه سیب بردارید.

به چای سبز اضافه کنید و خوب تکان دهید.

در نهایت، محلول را بنوشید.


سرکه سیب و دارچین نسخه درمان دل درد:

یک روش دیگر در مورد نحوه استفاده از سرکه سیب برای دل درد ترکیبی از پودر دارچین، عسل و سرکه سیب است. در اینجا به این نتیجه می رسیم که چگونه این ترکیب را ایجاد کنیم.

اول، پودر دارچین و مقداری چای به تابه اضافه کنید.

سپس آب کافی در آن بریزید و بجوشانید.

سپس، حرارت را خاموش کنید و مایع را زمانی که جوش می آید صاف کنید

بعد از آن کمی عسل و سرکه سیب را اضافه کنید.

در نهایت، این محلول را بعد از این که صاف کردید، بنوشید.

همچنین برای دل درد مفید است.


استفاده از دارچین و سرکه سیب برای درمان دل درد

نکات و هشدارهایی که باید هنگام درمان دل درد رعایت کنید

زمانی که از ناراحتی معده رنج می برید، نه تنها یکی از روش های بالا را استفاده کنید ، بلکه باید برخی از اقدامات احتیاطی را در هنگام استفاده از سرکه سیب برای دل درد رعایت کنید

از آنجا که سرکه سیب به شدت اسیدی است و می تواند بافت مری و گلو را بسوزاند ، باید از نوشیدن سرکه سیب که هنوز رقیق نشده است اجتناب کنید.

اگر سرکه سیب را بیش از حد مصرف کنید، منجر به از دست رفتن استخوان همراه با سطوح پایین پتاسیم خواهد شد.

در صورتی که می خواهید آسیب مینای دندان را مهار کنید، می توانید از سرکه سیب استفاده کنید.

بهتر است قبل از اینکه سرکه سیب مصرف کنید از پزشک خود سوال کنید ، چون گفته می شود با برخی داروها ادرار آور و دیابتی و غیره تداخل دارد.

برای اینکه به زودی از شرناراحتی معده خلاص شوید، بهتر است غذاهای چرب، تند و چرب کمتر بخورید.

داشتن رژیم غذایی متعادل نیز راه خوبی برای درمان دل درد است. شما باید رژیم غذایی داشته باشید که شامل فیبر، میوه ها، غلات، ماهی، سبزیجات، لبنیات و گوشت های بدون چربی باشد.

به یاد داشته باشید همیشه به موقع غذا و به اندازه بخورید . وقتی سیر شدید از خوردن دست بکشید

در آخر : درنظر داشته باشد که وقتی از دل درد رنج می برید نوشیدن آب کافی به شما کمک می کند.


منبع: carinfo

خواص سیاه دانه

سیاه دانه را پیامبر اکرم(ص) درمان هر دردی به جز مرگ می دانست. خواص و فواید “سیاه دانه” و عسل به قدری فراوان هستند که از درد ناخن پا تا درد و بیماری های نوک موی سر را می توان با آن درمان کرد.


تمام خواص و فواید سیاه دانه

سیاه دانه چه خواصی دارد که اینقدر توصیه می شود تا از آن در برنامه غذایی خود حتما استفاده کنید. در این بخش از مجله سلامت نمناک قصد داریم شما را با کاملترین لیست خواص سیاه دانه و فواید روغن سیاه دانه و درمان های طب سنتی با سیاه دانه و عسل آشنا کنیم.سیاه دانه


سیاه دانه

سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه طعمی تلخ دارد و به عنوان ادویه در مواد غذایی به خصوص ترشیجات استفاده می شود.این دانه بومی جنوب غربی آسیاست و از قدیم به عنوان ضد انگل، ضد باکتری و مسهل استفاده می کردند. مصرف سیاه دانه برای زنان شیرده مفید است زیرا باعث افزایش ترشح شیر می شود. نام های دیگر سیاه دانه، سیاه تخمه، سرنیچ سیاه، سنوخ سیاه، کمون اسود، شونیز، شونوز و کمون هندی است.

سیاه دانه – خواص سیاه دانه – درمان بیماری ها و سرطان با سیاه دانه

خواص درمانی سیاه دانه برای درمان بیماری ها و سلامت بدن

تحقیقات نشان داده است مواد معدنی و ویتامین های موجود در سیاه دانه در درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی و عروقی، کم خونی و میگرن مفید است.

اسیدهای چرب ضروری فراوان موجود در سیاه دانه آن را به نوعی مواد غذایی ضد سرطان تبدیل کرده که در حفظ سلامت پوست و مو نیز مفید است.

سیاه دانه آهن و پتاسیم فراوانی دارد و علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، باعث رفع مسمومیت خونی و یبوست می شود.

سیاه دانه دارای خواص بسیار زیادی از جمله در درمان سرطان ها، درمان زخم معده، نابودی سموم در کبد و نیز تنظیم سیستم گوارش بدن دارد.

افرادی که بعد از ابتلا به سرماخوردگی مدام عطسه می کنند می توانند جوشانده مخلوط سیاه دانه بوداده و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه روی پیشانی خود مرهم کنند. این مخلوط به آنها کمک می کند تا از شر عطسه ها خلاص شوند.

برخی از درمانگران طب سنتی بر این باورند که سیاه دانه جویده شده و ترکیب شده با بزاق دهان موجب درمان زگیل می شود.

افراد مبتلا به سینوزیت بهتر است در فصل پاییز هفته ای یک بار از بخور سیاه دانه استفاده کنند.

مصرف سیاه دانه در وعده های غذایی برای خانم های سردمزاجی که شیر آنها برای نوزادشان کم است موثر است و به مرور موجب افزایش شیر آنها می شود.


خواص سیاه دانه در طب اسلامی

مصرف سیاه دانه در طب اسلامی تاکید شده است و امامان و پیامبر اکرم (ص) از خواص آن برای درمان دردها نام برده اند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم فرمود: «ما من داء إلا فی الحبة السوداء منه شفاء إلا السام» یعنی هیچ بیماری نیست مگر شفای آن در سیاه دانه است جز مرگ.

امام رضا علیه السلام درباره خواص اعجاب انگیز سیاه دانه می فرماید:در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.

مطابق توصیه امام رضا علیه السلام سیاه دانه و بوییدن گل نرگس خاصیت ایمنی در برابر زکام را دارند. امام رضا (ع) می فرماید:وَلیشُمَّ النَّرجِسَ ؛ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ ، وکذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ،؛ گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنی می‏بخشد و همچنین است سیاه دانه.(3)

سیاه دانه – خواص روغن سیاه دانه – درمان بیماری ها و تسکین سریع دردهای بدن با روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه

مصرف روغن سیاه دانه در برنامه غذایی در کاهش قند خون، تعادل فشارخون، بهبود آرتروز و التهاب لثه مۆثر است و کلیه و مجاری ادرار را تصفیه می کند.

تسکین روماتیسم با روغن سیاه دانه

یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باندپیچی نموده و استراحت کنید.

خواص و فواید سیاه دانه در طب سنتی و نسخه های گیاهی درمانی

سیاه دانه برای درمان سرگیجه و درد گوش :

یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، میل کنید. این کار را حداقل تا 11 روز ادامه دهید.

سیاه دانه برای درمان اسهال :

یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

سیاه دانه برای درمان دیابت نوع 2:

مصرف تنها 2گرم سیاه دانه در روز میزان قند خون و هموگلوبین گلیکوزیه (HbA1C) را کاهش می دهد. همچنین قادر است عملکرد سلول بتا را افزایش داده، در حالی که مقاومت به انسولین را کم می کند.

سیاه دانه برای درمان عفونت با هلیکوباکتر پیلوری:

خواص ضد تشنجی سیاه دانه به طور سنتی شناخته شده است. بر اساس مطالعات به عمل آمده برخی بیماری ها چون صرع که در برابر داروهای مدرن مقاوم هستند، به راحتی با مصرف عصاره سیاه دانه قابل درمان اند. چرا که این دانه ها قادرند تشنج را به طور عجیبی کاهش دهند.

سیاه دانه برای درمان فشار خون بالا:

افراد مبتلا به این مشکل می توانند تنها طی مدت دو ماه درمان شوند. کافی است دوبار در روز 100 و 200 میلی گرم عصاره سیاه دانه را مصرف کنند.

سیاه دانه برای درمان آسم:

آزمایشات انجام شده بر روی تعداد زیادی حیوانات مبتلا به آسم به وضوح نشان می دهد که اثرات سیاه دانه (همراه با آویشن) نتایج بسیار چشمگیری را نسبت به داروهای معمولی دارد.بنابر دیگر آزمایشات نوشیدن آب جوش به همراه عصاره سیاه دانه اثرات بسیار مطلوبی را برای افراد مبتلا به آسم و راههای هوایی آنها دارد.

سیاه دانه برای درمان سرطان روده بزرگ:

این سرطان رشد یافته را می توان با استفاده ازعصاره سیاه دانه به راحتی متوقف کرده و از مصرف داروهای شیمیایی مضر در امان ماند. تحقیقات دامی نشان می دهد که روغن سیاه دانه بدون داشتن عوارض جانبی، اثرات عجیبی را بر روی موشهای سرطانی داشته است.

سیاه دانه برای درمان برای درمان ریز ش مو

درمان و جلوگیری از ریزش مو با سیاه دانه – بازگشت موهای ریخته با سیاه دانه – خواص سیاه دانه برای پوست و مو

برای جلوگیری از ریزش موها و رویاندن موهای ریخته شده، پودر سیاه دانه و حنا را در روغن سوسن مخلوط کرده و بر سر ضماد کنید.

سیاه دانه برای جوانی و زیبایی پوست

مالیدن جوهر سیاه دانه بر صورت باعث جوان شدن پوست صورت می شود.در برخی متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که استفاده موضعی از تخم سیاه دانه و روغن کنجد برای درمان جوش های زیرپوستی بسیار موثر است. این درمان گران برای تهیه این ترکیب به بیماران شان توصیه می کنند روغن کنجد و پودر سیاه دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی پوست صورت ماسک کنند. استفاده از این ترکیب به مدت 2 هفته به بهبود جوش های زیرپوستی منجر می شود، اما هنگام استفاده از این ترکیب باید مراقب بود که بیش از اندازه از این روغن روی پوست استفاده نکنید چرا که استفاده بیش از اندازه از انواع روغن ها موجب بسته شدن منافذ پوستی می شود. برای استفاده از این ترکیب باید سرانگشتان تان را اندکی به این روغن آغشته کنید و روی پوست تان ماساژ دهید.

سیاه دانه برای درمان و ترک اعتیاد:

سیاه دانه قادر بوده 35 فرد معتاد را که به طور طولانی مدت اسیر دام مواد مخدر بوده اند، نجات دهد.

سیاه دانه برای درمان ناراحتی های کبدی :

مقداری از پودر سیاه دانه را با گیاه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

همچنین می توانید روغن سیاه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ی برگ های بید (برگ های کوچک ) مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید


سیاه دانه برای درمان سردرد و میگرن :

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است کمی عسل خالص نیز اضافه کنید). یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید. با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید تا از سردرد خلاص شوید.

سیاه دانه برای درمان درد و ناراحتی های کلیوی :

یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید.همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد (یعنی مانند پماد روی یک تکه پارچه تمیز) در آن قسمت از کلیه که احساس درد می کنید بگذارید. این عمل را روزانه یک بار و به مدت پنج روزادامه دهید.هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن افزوده و صبح و شب یک فنجان میل کنید. این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید.

سیاه دانه برای تقویت قوای جنسی

سیاه دانه راه تقویت قوای جنسی طب سنتی – افزایش باروری با سیاه دانه – خواص سیاه دانه – درمان بیماری ها با سیاه دانه

مالیدن جوهر سیاه دانه بر کمر سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می دهد.


سیاه دانه برای درمان بی اختیاری ادرار:

پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل ، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب، به مدت یک هفته میل کنید.

سیاه دانه برای درمان دل پیچه و درد های روده ای:

به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

سیاه دانه برای درمان درد رحم

برای درمان درد رحم و زایمان، پودر سیاه دانه را با عسل و روغن مخلوط نموده، میل کنید.

سیاه دانه برای درمان جوش های چرکی

اگر در گروه جوان هایی قرار دارید که از دست جوش های التهابی و ترشحات چرکی آن رنج می برید، می توانید با استفاده از خمیر سیاه دانه برای درمان این جوش ها که غالبا بعد از بلوغ در نوجوانان به وجود می آید و در برخی موارد تا جوانی افراد ادامه پیدا می کند، اقدام کنید. برای تهیه این خمیر کافی است 2 قاشق پودر سیاه دانه را با مقداری سرکه ترکیب کرده و آن را روی صورت خود ماسک کنید. این ترکیب کمک می کند جوش های التهابی و چرکی به مرور خشک و برطرف شوند.

سیاه دانه برای درمان تب :

اگر مقداری سیاه دانه را بکوبید و با کمی سکنجبین میل نمایید، تب را برطرف می کند.

خواص سیاه دانه و عسل

خواص سیاه دانه معجون سیاه دانه و عسل معروف به معجون دوسین از داروهای ساده و در عین حال موثری هست که از قدیم در طب سنتی محبوب بوده و برای درمان بیماری های مختلفی از آن استفاده می شده است.این معجون خواص بسیار زیادی دارد که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

سیاه دانه – خواص سیاه دانه و عسل برای سلامتی بدن – درمان سیرع سرماخوردگی با سیاه دانه و عسل

1-از اصلی ترین خواص معجون سیاه دانه این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

2- برای درمان سرماخوردگی های پی در پی مفید است.

3-در درمان تب های بلغمی و سوداوی تاثیر دارد.

4-ادرارآور است و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است. همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.

5-برای درمان سردردهایی که مرتبط با مزاج سرد هستند مفید است.

6-مالیدن این ترکیب به پوست برای درمان جوش های بلغمی مفید است. توجه داشته باشید که جوش های بلغمی بدون التهاب، زیرپوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برای جوش های قرمز و پرالتهاب نتیجه عکس خواهد داد و وضع پوستتان بدتر خواهد شد.

7-تاثیر خوبی بر دستگاه گوارش و انگل های روده دارد.

8- نفخ معده و دل درد های ناشی از آن را درمان می کند.

9- برای پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.

10-برای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید هست.

11-می تواند سنگ های کلیه و مثانه را از بین ببرد.

12-در روزهای پایانی بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند. توجه داشته باشید حتما با مشورت پزشک زنان و یا متخصص طب سنتی از این معجون استفاده کنید.

13- موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود.

14- از ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان جلوگیری می کند چون اثر معجون سیاه دانه به مدت طولانی در بدن باقی می ماند

15-باعث کاهش عوارض داروهای شیمی درمانی بر کلیه ها می شود.

16- با طبع گرم بسیار انرژی زا و باعث از بین رفتن افسردگی می شود.

17-مصرف یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می شود.

18- سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید انتی هیستامین می کند به همین دلیل برای درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.

19- افزایش دهنده طبیعی میل جنسی

20- افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم است.

منبع :دکتر خانی

علائم کبد چرب و درمان انواع آن

“کبد چرب” (fatty liver) مشکلی است که با اشتباهات غذایی ایجاد می شود و متاسفانه 40 درصد از مردم ایران مبتلا به آن هستند و عوارض شدیدی برای اعضای بدن ایجاد می کند.در این بخش از نمناک با علائم ، انواع ، علت و درمان کبد چرب آشنا خواهید شد.


کبد چرب چیست؟

از علت تا درمان کبد چرب

کبد (Liver) دومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول به اصطلاح رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده از صافی است که این بدان معناست که کبد فاکتورهای مضرر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورتی بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن می کند. کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی میکند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده بیار باشند در این کار اختلال رخ می دهد. وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود ؛ کبد چرب یک موقعیت مخرب را در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد.

انواع کبد چرب را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

انواع کبد چرب

 • بیماری کبد چرب الکلی (ALD)
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)
 • استاتو هپاتیت غیرالکلی (NASH) و استاتو هپاتیت الکلی

علل ایجاد کبد چرب چیست؟

عادات و رفتارهای غلط بسیاری ایجاد کننده این بیماری هستند که بارزترین و مهم ترین آنها :

اضافه وزن یکی از علل کبد چرب

 • مصرف الکل و مشروبات الکلی
 • مصرف مواد غذایی چرب
 • اضافه وزن
 • نداشتن فعالیت بدنی سالم یعنی همان ورزش و تحرک مفید
 • سوء تغذیه و فشار خون بالا
 • بارداری
 • مصرف داروهایی همچون آسپرین و تتراسایکلین و استامینوفن هستند.

علائم و نشانه های کبد چرب چیست؟

در ادامه و مهم ترین بخش این مطلب از بخش سلامت نمناک به بررسی علائم کبد چرب می پردازیم که هر فرد با دیدن این علائم باید مشکوک شده وبه پزشک مراجعه کند.

بی حالی از علائم کبد چرب

 • احساس خستگی و بی حالی مداوم
 • کاهش وزن و اشتها
 • حالت تهوع
 • ضعف عمومی
 • درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم
 • سردرگمی، مشکل در تمرکز
 • گیجی
 • تمایل به خونریزی راحت تر و سریع

مهم ترین نشانه هایی که از اختلال در کبدتان خبر می دهند

اگر کبد چرب تا نارسایی کبد (Liver failure) و سیروز یا التهاب شدید کبدی پیشرفت کند، علایم کبد چرب آن به شرح زیر است:

زرد شدن رنگ چشم از علائم اختلالات کبد

 • رنگ چشم های تان به زردی می گراید.
 • شکم تان از آب پر می شود.
 • به یکی از هپاتیت های آ، ب یا سی مبتلا هستید.
 • در بدن تان احساس خارش دائمی می کنید.
 • مدام خسته هستید.
 • اضافه وزن دارید.
 • سردرگم و فراموشکار شده اید.

درمان کبد چرب

تا به حال هیچگونه دارویی در بازار وجود ندارد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان کبد چرب تایید شده باشد. در حالیکه کاهش ۱۰ درصدی وزن و حتی ۳ و ۵ درصدی وزن برای کنترل این بیماری بسیار کمک کننده است.

به پزشک مراجعه کرده و برای واکسن های هپاتیت A و B در صورت عدم واکسیناسیون، اقدام کنید. این واکسن ها از گسترش ویروس ها و آسیب رسانی بیشتر به کبد جلوگیری می کند.

تغییر رژیم غذایی

۱. بیشتر ورزش کنید و فعالیت بدنی داشته باشید. سعی کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش هوازی داشته باشید.

۲. کاهش کلسترول: مقدار چربی اشباع شده و قند خون تان را کنترل کنید. درصورتی که ورزش و رژیم برای شما کافی نیست و کلسترول شما کاهش نمی یابد به پزشک مراجعه کنید.

۳. دیابت و کبد چرب بیماری هایی هستند که اغلب همراه با هم اتفاق می افتد. رژیم و ورزش می تواند به شما کمک کند تا هر دو بیماری را کنترل کنید. اگر قند خون شما بالا است به پزشک مراجعه کنید، قبل از اینکه علائم کبد چرب خود را نشان دهد.

حتما بخوانید: رژیم کتوژنیک چیست و چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم

رژیم غذایی کبد چرب

به طور کلی رژیم غذایی مناسب در درمان کبد چرب شامل موارد زیر است تا علائم کبد چرب کاهش یاید:

 • مملو از سبزیجات و میوه جات
 • گیاهان سرشار از فیبر نظیر حبوبات و غلات کامل
 • مقدار کمی شکر، نمک، چربی های ترانس، کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی های اشباع شده
 • دوری از مصرف الکل

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی کبد چرب همراه با راهکارهای طب سنتی برای درمان آن

رژیم غذایی کم کالری و کم چرب به شما کمک می کند تا کاهش وزن داشته و ریسک ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش دهید. در بهترین حالت اگر شما اضافه وزن داشته باشید، باید حداقل ۱۰ درصد از وزن بدن تان را کم کنید.

درمان خانگی کبد چرب

متاسفانه تاکنون درمان قطعی‌ِ کبد چرب شناسایی نشده است، ولی عوارض منفی این بیماری می‌تواند با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی سالم و درمان‌های خانگی تا حد زیادی کاهش یابد که در ادامه به برخی از این درمان‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱. سرکه سیب

بهترین پیشنهاد برای درمان کبد چرب بصورت خانگی، سرکه سیب است. این ماده‌ی غذایی به کاهش تجمع چربی در کبد کمک می‌کند و در کاهش وزن مؤثر است. علاوه بر این‌ها سرکه‌ی سیب به عملکرد درست کبد و کاهش التهابات کبد نیز کمک می‌کند.

سیب سرشار از آنتی اکسیدان است و این آنتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مقابله کرده در درمان کبد چرب بسیار موثر هستند. همچنین سیب حاوی اسید مالیک است که یک عنصر اساسی برای پیشگیری از آسیب به کبد می‌شود؛ در نتیجه کمک می‌کند که این ارگان در سلامت بهتری قرار داشته باشد.

در سرکه سیب به دلیل فرآیند تخمیر این خواص بیشتر می‌شود. به همین دلیل سرکه حاوی مواد احیاکننده است و مصرف آن برایبیماران مبتلا به کبد چرب مفید است و به درمان این بیماری کمک می‌کند.

۲. لیمو ترش

لیمو ترش نه تنها به سم زدایی کبد، کمک میکند بلکه ازسایر اندام‌های بدن هم مراقبت میکند تا آسیب نبیند. تحقیقات جدید توسط دانشمندان هندی نشان داد که هسپریدین (بیوفلاونوئید موجود در لیمو) برای محافظت از کبد خوبست یعنی از ورود مواد سمی به کبد جلوگیری میکند.

۳. چای سبز

براساس نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ در مجله‌ی بین‌المللی پزشکی مولکولی به چاپ رسید، چای سبز با دارا بودن مقادیر بالای کاتچین به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند و موجب کاهش چربی موجود در کبد بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی می‌شود. علاوه بر این‌ها چای سبز جزو بهترین خوراکی‌های چربی سوز است و به کاهش وزن کمک کند.

۴. مصرف قهوه

مصرف قهوه به کاهش سطح آنزیم‌های غیر طبیعی کبد کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد افراد دارای بیماری کبد چرب که در رژیم غذایی خود از نوشیدنی قهوه استفاده می‌کنند، آسیب کمتری نسبت به افراد دارای همین بیماری، ولی بدون مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، به کبد خود وارد می‌کنند.

به نظر می‌رسد مصرف کافئین سبب کاهش حجم آنزیم‌های کبدی غیر معمول در افراد در معرض خطر می‌شود و به درمان کبد چرب کمک می کند.

۵. سبزیجات خام

مصرف سبزیجات جهت جلوگیری از ساخته شدن چربی توصیه شده است. به نظر می‌رسد کلم بروکلی مانع از ساخته شدن چربی در کبد موش می‌شود. مصرف دیگر سبزیجات مانند اسفناج، کلم بروکسل و کلم پیچ علاوه بر کمک به درمان کبد چرب می‌تواند جهت کاهش وزن نیز موثر باشد.

می‌توانید از دستورالعمل بنیاد کبد کانادا برای گیاهخواران استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد بدون از دست رفتن طعم‌ها و چاشنی‌ها مقدار زیادی از کالری غذا‌ها را کاهش دهید.

۶. خار مریم

گیاه خار مریم یکی از گیاهان دارویی مفید برای درمان و پیشگیری از بیماری کبد چرب می‌باشد، دمنوش خار مریم به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت تولید دوباره سلول‌های کبدی را افزایش می‌دهد.

۷. زردچوبه

زردچوبه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد در نتیجه از انباشته شدن چربی جلوگیری می‌کند و برای درمان کبد چرب مناسب است. همچنین زردچوبه توانایی بدن را برای هضم چربی‌ها بهبود می‌بخشد به‌طوری‌که از تجمع آن‌ها در کبد جلوگیری می‌کند.

۸. سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی شیرین به‌خاطر داشتنِ پتاسیم بالا، برای تصفیه‌ و درمان کبد چرب مفید است. یک سیب‌زمینی شیرین نزدیک به ۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم و مقدار زیادیویتامین C، ویتامین D. و ویتامین B. ۶ دارد. علاوه بر آن منیزیم و آهن نیز در سیب‌زمینی شیرین به‌وفور یافت می‌شود. سیب‌زمینی شیرین طعم دل‌پذیری دارد و قند موجود در آن به‌آهستگی وارد جریان خون می‌شود؛ بنابراین باعث جهش ناگهانی قند خون نمی‌شود. غذا‌های خوشمزه‌ی زیادی را می‌توان به کمک سیب‌زمینی شیرین درست کرد.

9. توفو

طبق تحقیقی که در دانشگاه الینویز انجام شده، ثابت می کند، پروتئین سویا که در مواد غذایی نظیر توفو وجود دارد می تواند از تجمع چربی در کبد جلوگیری کند. علاوه بر این توفو حاوی چربی پایین و پروتئین بالاست.

10. ماهی

ماهی های چرب نظیر سالمون، ساردین، تون و غزل آلا مملو از امگا ۳ هستند. اسید های چرب امگا-۳ برای متعادل کردن سطح چربی کبد و کاهش التهاب بسیار مفید است.

11. بلغور جوی دو سر

غلات کامل نظیر بلغور جوی دو سر به بدن شما انرژی می دهد. این کربوهیدرات ها مملو از فیبر هستند که نقش موثری در کاهش وزن و در نتیجه درمان کبد چرب شما دارد.

12. گردو

گردو سرشار از اسید چرب های امگا ۳ است. تحققیقات نشان می دهد افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند و گردو می خورند آزمون عملکرد کبدی آن ها بهبود یافته است.

13. آووکادو

آووکادو سرشار از چربی های خوب است. محققین ثابت کرده اند که آووکادو حاوی ترکیبات شیمیایی است که آسیب کبدی را در شما کاهش می دهد. آووکادو همچنین سرشار از فیبر است که برای کنترل وزن مفید است.

14. شیر و لبنیات کم چرب

لبنیات سرشار از پروتئین است که از آسیب های کبدی جلوگیری می کند

15. مغز آفتابگردان

این دانه های خوش طمع سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان است که از کبد در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند.

16. روغن زیتون

این روغن سرشار از اسید های چرب امگا ۳ است. این روغن در مقایسه با دیگر روغن ها نظیر مارگارین و کره سالم تر است. تحقیقات نشان داده است که روغن زیتون برای کاهش سطح آنزیم های کبدی و کنترل وزن مفید است.

17. سیر

این گیاه نه تنها به غذا طعم می دهد، همچنین مطالعات آزمایشگاهی اثبات می کند که مکمل پودر سیر می تواند برای کاهش وزن مفید و برای درمان مبتلایان به کبد چرب و افراد دارای علائم کبد چرب مفید باشد.

مواد غذایی ممنوعه برای مبتلایان کبد چرب

 • الکل: الکل عامل اصلی ابتلا به کبد چرب و دیگر بیماری های کبدی است.
 • شکر: از غذاهای شیرین نظیر شکلات و شیرینی، نوشابه و آب میوه ها دوری کنید. قند خون بالا به تجمع چربی در کبد کمک می کند و با مصرف بیش از اندازه کم کم با علائم کبد چرب مواجه مب شوید.
 • غذاهای سرخ شده: این غذاها دارای کالری و چربی بالایی هستند.
 • نمک: مصرف بیش از اندازه نمک بدن شما را مجبور به نگه داشتن بیش از حد آب می کند. مصرف سدیم را به روزانه کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم محدود کنید.
 • نان سفید، برنج و ماکارونی: رنگ سفید در این مواد غذایی نشانه ای فرآوری شده ی بالای این مواد غذایی است که قند خون شما را در مقایسه با دیگر غلات کامل به علت کمبود فیبر، بیشتر افزایش می دهد.
 • گوشت قرمز: بیف و غذاهای گوشتی دارای چربی اشباع شده بسیار بالایی هستند.

منبع : dard

10 خارش بدن که هرگز نباید بخارانید + درمان

10 خارشی که شما هرگز نباید بخارانید + درمان خارش بدن

خارش می تواند فرد را کاملا دیوانه کند، اما زمان هایی وجود دارد که خارش فقط باعث بدتر شدن آن میشود پس بهتر است احساس خارش را تحمل کنید اما دست به این کار نزنید چراکه وضعیت را خراب تر می کنید ، ولی در چه شرایطی نباید احساس خارش پوست را پاسخ داد و از خاراندان محل خودداری کرد؟ در ادامه این بخش از نمناک خواهیم گفت.

خارش-ناگهانی-بدن-نشانه-چیست
چه زمانی نباید احساس خارش را با خاراندن پاسخ دهم؟

 • پوست خشک

شایع ترین علت خارش ناشی از این است که لایه بیرونی محافظ پوست، خشک می شود ؛ سرامید ها، چربی های ویژه ای هستند که به عنوان موانع پوست شما عمل می کنند (هر دو با نگه داشتن هیدراتاسیون و آبرسانی و خارج کردن مواد خارجی)، البته در مقداری محدود و کم. خاراندن ممکن است رضایت فوری را در شما ایجاد کند، اما می تواند به لایه سطح پوستی که در حال حاضر به خطر افتاده است، آسیب برساند.

دکتر سیلویا از دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می گوید:» شما میتوانید روی پوست خود شکاف و حفره هایی ایجاد کنید که به نوبه خود منجر به عفونت می شوند». بیشتر اینکه، مواد سخت و زبر مواد پاک کننده یا محصولات زیبایی می توانند به حفره ها و خراش ها نفوذ کنند و به طور بالقوه باعث ایجاد آلرژی به فرمولاسیون هایی شوند که در ابتدا و قبلا شما به آنها حساسیت نداشتید.

رفع خارش:

دوش آب گرم بگیرید، اما نه آنقدر گرم و داغ که جلو هیدراتاسیون و آبرسانی پوست را بگیرد و سپس با استفاده از پماد مرطوب کننده و یا کرم های آبرسان ،پوستتان را مرطوب کنید.

با این روش خارش پوست را درمان کنید


درمان خارش بدن

 • نیش حشرات و گزیدگی

هنگامی که یک پشه روی شما می نشیند، سیستم ایمنی اش بزاقی را ترشح می کند و یک حمله را با انتشار هیستامین به راه می اندازد و این دومین عامل اصلی خارش است. یکی دیگر از عوامل خارش های معمولی، چیگر(نوعی حشره شبیه کنه) است، یک بچه حشره که در جنگل ها یا حوزه های گیاهی یافت می شود. گیاهان نیشکر یک آنزیم را در پوست برای تخریب بافت آزاد می کنند، که باعث می شود که سلول های پوستی و پیرامونش بسیار صدمه ببینند. در نهایت، مراقب مورچه آتشین بد نام باشید، برای حمله سمی را آزاد می کند که به نوبه خود منجر به انفجار حفره های خفیف خونی می شود. نخارانید! در هر موردی.

دکتر هسو میگوید:»خارش می تواند باعث التهاب بیشتر شود.» هر زمان که شما پوستتان میخارانید، مشکل بدتر میشود،بدتر شدن مواد شیمیایی باعث می شود، باکتری ها می توانند دزدکی ورود پیدا کنند و با خود عفونت را وارد کنند.

رفع خارش:

یک بسته یخ را در محل خارش بگذارید. ضدعفونی کننده های ضد خارش (مانند هیدروکورتیزون) می توانند کمک کنند.

راه حل درمانی برای خارش نیش حشرات

خارش ناگهانی بدن

 • زخم ها

دکتر کیم، مدیر اجرایی مرکز آموزش پزشکی دانشگاه واشنگتن برای مطالعه خارش، میگوید:در اینجا این چیزی است که شما در مورد زخم هاو برش ها می بینید- درست همانطور که در حال ترمیم و بهبودی هستید، نقطه ای شروع به خارش میکند و شما را دیوانه میکند. این بخشی از واکنش التهابی است. اما همچنین، «هنگامی که پوستتان را خراش میدهید، به اعصاب پوست آسیب رسانده اید- و برای التیام آنها سعی میکنند سیم هایشان را عبور دهند، که می تواند احساس خارش را ایجاد کند.» اگر پوستتان را خراشیدید، به پوست ظریفی آسیب وارد کردید که سعی در بهبودی خود را داشت، و با این کار فرآیند درمان را طولانی تر می کنید و یا زخم را تشدید می کنید. باکتری های ناخن های شما می توانند به داخل زخم ها رفته و منجر به عفونت شوند، و مشکل بزرگتر می شود.

رفع خارش:

حس خنکی و سرما می تواند به حس خارش کمک کند، بنابراین سعی کنید یک موضع خنک مانند محصول سارنا داشته باشید.

درمان خارش بدن با داروهای گیاهی

 • آفتاب سوختگی

آنطور که به نظر می رسد که درد و ناراحتی آفتاب سوختگی به اندازه کافی برای عدم استفاده از کرم ضد آفتاب کافی نیست- خارش ناشی بسیار شدید است، همچنین به عنوان خارش جهنمی مشهور است مانند زخم های دیگر، آفتاب سوختگی نیز پاسخی التهابی را به مغز می فرستد. در حالی که اعصاب در اینجا صدمه دیده اند، آنها به نوبه خود موجب خارش ناخوشایند می شوند. خارش ک می تواند پوست را برش دهد، و روند بهبودی را کند می کند و هم خارش را بدتر می کند.

رفع خارش:

کمپرس سرد و ژل های آلوئه ورا می توانند خارش حاصله از آفتاب سوختگی را آرام کنند، و همچنین کرم کورتیزون باعث کاهش التهاب می شود.


درمان سریع خارش پوست با الوئورا

درمان اگزما

 • اگزما

این اصطلاح پوست خشک، خشن و را توصیف می کند. به طور معمول، هر چند، آن را به درماتیت آتوپیک اشاره می کنند، وضعیتی است که در آن موانع پوستی به درستی کار نمی کنند. به هر علتی که باشد، اثر یکسان است:لکه های پوست می توانند در حضور برخی از – پارچه، عطر، آلرژی زاء هوا- حساسیت نشان دهند و احساس خارش ایجاد کنند. نادیده گرفتنشان سخت است، اما خاراندن همه چیز را-حدس زده اید- را بدتر می کند:و درنهایت آنها مزمن و بدتر می شوند. دکتر هست میگوید:»پوست ضخیم تر، تیره تر و چروکیده تر می شود.» و حتی خارش شدید تری را احساس می کنید و درمان سخت تری نیز در پی خواهد داشت. این می تواند با هر نوع خارشی اتفاق بیفتد، به خصوص به احتمال زیاد همراه با اگزما، زمانی که خارش (و در نتیجه خاراندن) مزمن شود. همچنین ممکن است با مبتلا به خارش سخت پوست شده باشید، که در آن پوست خراشیده یا بلند می شود توسط خارش های شدید.

رفع خارش:

کمپرس های سرد و کرم های ضد حساسیت قوی می توانند کمک کنند، اما اگر خارش بیش از حد توان تحمل است، به پزشک خود مراجعه کنید. او می تواند یک استروئید موضعی قوی (برای از بین بردن خشکی پوست پوست) و همچنین آنتی هیستامین برای آرامش التهاب و کمک به خواب در شب، برای شما تجویز کند.

درمان ساده خارش بدن

حساسیت و خارش پوست

 • پسوریازیس

در این حالت سیستم ایمنی بیش از حد فعال می شود و سلول های پوستی را با سرعت بسیار بالایی تولید می کند به طوری که سلول های جدید به به سطح پوست میایند به مدت فقط در حالی در حالت عادی 28 تا 30 روز است. به دلیل اینکه پوست نمی تواند به اندازه کافی سریع سلول ها را بیرون بریزد، سلول های مرده پوست، که قرمز، پوسته پوسته و گاهی خارش دار هستند، انباشته می شوند. مبارزه با آن مهم تر از خاراندن است. بخش هایی از اپیدرم ( لایه پوست) که روی از رگ های خونی قرار دارد، ممکن است دچار خونریزی شود در زمانی که لکه های پوستی خاراند میشوند.

رفع خارش:

همانند دیگر خارش ها، مرطوب کننده ها کمک می کنند، اما پزشک شما همچنین می تواند درمان های ویژه ای، از جمله درمان نور ماوراء بنفش و داروهای مختلفی را تجویز کند.

 • درماتیت

نوعی از اگزما، این وضعیت خارش دار از هر دو مورد تحریک میگیرد (مانند زدن و مالیدن الکل) یا آلرژن ها (مانند روغن در سموم سمور) بوجود می آید. تحریک کننده از طریق موانع پوستی عبور می کند و بلافاصله آن را می سوزاند. آلرژن ها سیستم ایمنی را شناسایی می کنند و به آن حمله می کنند و سپس لکه های قرمز خارش دار، در یک روز بعد پدید می آید، که معمولا در نقطه تماس با آلرژن است، اما گاهی اوقات نیز در جاهای دیگر پوست ایجاد می شود. نخارانید! شما همان مشکلات ناخوشایند را که با دیگر شرایط خارش ایجاد می کنید،در این مورد هم بوجود می آورید، مثل خونریزی، عفونت و ایجاد خارش شدیدتر.

رفع خارش:

پوست تان را با مواد معمولی نشورید (این مورد شامل شستشو لباس هایتان نیز است) مواد شوینده ای را استفاده کنید که قبلا هم به آنها حساسیت نشان نمی دانید، و از پیش آمدن بروز این اتفاقات در آینده نیز اجتناب کنید .محل خارش را با یک کمپرس سرد خنک کنید، کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه و داروهای ضد آلرژی ضد درد نیز کمک می کنند اگر مطمئن نیستید که عامل آلرژی شما چیست، پزشک شما می تواند یک آزمایش انجام دهد.

درمان خارش پوست ناشی از آلرژی

خارش سر و درمان

 • شوره سر

پوسته های سفید سر ممکن است شرم آور باشند، اما پوست سر خارش دار است که می تواند شما را به دیوانه کند. .از لحاظ فنی، شوره سر به شرایطی که سر دارای یک نوع قارچ به نام مالاسزیا است، گفته می شود. این قارچ در پوست سر همه افراد وجود دارد، اما برای افراد مبتلا به شوره سر، مالاسزیا باعث تحریک و رشد بیش از حد سلول های پوست می شود. دکتر کیم می گوید:خاراندن می تواند روند التهابی را که توسط مالاسزیا پیش آمده، را بدتر کند.

رفع خارش:

این یک روش معمولی ساده است. شامپوهای ضد شوره که بدون هیچگونه عارضه ای هستند، و حاوی سلنیوم یا پرییتین روی هستند که به مدیریت آن قارچ مزاحم کمک می کند. اگر اینها کار نکنند، متخصص پوست شما می تواند چیزی قوی تر را پیشنهاد کند.

 • سندرم پای ورزشکار

سوزش خارش شما داخل کفش شکنجه آور است که این نیز کار قارچی است که احتمالا در کف مرطوب دوش، سالن، قفسه حمام و یا استخر شنا وجود دارد. علاوه بر پوسته پوسته شدن، به خصوص بین انگشتان پا، کف پا نیز خشک می شود و قرمز رنگ می شود. شما واقعا نمیخواهید این یکی را بخارانید. علاوه بر ایجاد شکاف و احتمالا عفونت، شما به طور بالقوه می توانید قارچ و خاراندن شدیدی را به قسمت های دیگر بدن خود که به طور اتفاقی لمس کرده اید، از جمله کشاله ران (خارش خنده داریست، نه؟ ) منتقل کنید.

رفع خارش:

با یک کرم ضد قارچ درمان کنید، و اگر کار نکرد و درمان نشد، با پزشک خود درباره راه حل های قوی تر صحبت کنید.

10 خارشی که هرگز نباید بخارانید

خارش مقعد و درمان

 • هموروئید

این وضعیت دشوار در مورد خوشه های وریدی است که درست زیر سطح غشاء مخاطی رکتوم پایین و عضله قرار دارند. گاهی اوقات این رگ ها متورم می شوند (به طور معمول از حاملگی یا وزن یا تحریک در طی حرکت روده است) و پوست آنها را پس از انحلال بیش از حد خارش دار میکند. خاراندن تنها باعث می شود احساس خارش شدید تر شود.

رفع خارش:

کرم های ضد هموروییدی، پد های فندقی یا کمپرس های یخی می توانند کمک خوبی باشند. بنابراین می توانید یک حمام بگیرید، و در آن محل های خارش دار را در وان آب گرم بگذارید، به خصوص پس از حرکت روده ها. آرام بمانید و خودتان را سریع خشک نکنید


منبع : nazwebblog

از این 4 سبزی میکروب کش غافل نشوید

از این 4 سبزی میکروب کش غافل نشوید

هر روز از سبزی های مختلف استفاده می کنید اما از خواص آن ها به طور دقیق اطلاع دارید؟ برخی از سبزی ها هستند که می توانند بدن شما را در برابر هر گونه بیماری بیمه کنند. در ادامه به این سبزی های میکروب کش بیشتر اشاره خواهیم کرد.


** سیر به دلیل دارا بودن ترکیبات فراوان، یک سم‌زدای فوق‌العاده محسوب می‌شود. این ماده‌ غذایی کمک می‌کند تا سموم و مواد زائد به ویژه آلودگی‌هایی مانند سرب و جیوه از بدن خارج شوند. علاوه بر این، سیر دارای خواص ضدباکتریایی است برای همین می‌تواند روده‌ها را به خوبی تمیز کند.

** خانواده‌ کلم مثل کلم سبز، گل کلم، کلم برگ، کلم بروکسل و غیره جزو بهترین سبزیجات موجود برای سم زدایی بدن هستند به خاطر اینکه کلم‌ها کبد را تحریک می‌کنند. می‌توانید انواع کلم‌ها را به صورت خام یا پخته شده در سالاد یا در غذاهای دیگر به صورت رنده یا خرد شده استفاده کنید.

** جعفری یک ضد عفونی کننده‌ عالی و ادرار آور بسیار خوب است. این سبزی معطر و البته پرطرفدار، عملکرد کلیه‌ها را تحریک می‌کند و نقش مهمی در دفع سموم بدن دارد. به غذاهایتان مثل سالادها، پاستاها، سوپ و غیره جعفری اضافه کنید. اگر یک دوره‌ سم زدایی جدی را شروع کرده‌اید آب جعفری فوق‌العاده است.


** چغندر قند نیز جز مواد غذایی سم زدا محسوب می‌شود. در واقع چغندر قند حاوی «متیونین» است که به رفع مواد زائد بدن کمک می‌کند. «بتانین» موجود در آن باعث می‌شود که اسیدهای چرب موجود در کبد زودتر تجزیه شوند. اگر یک دوره سم زدایی در پیش گرفته‌اید چغندر قند را به صورت خام با آب لیموترش و ورقه‌های نازک پیاز میل کنید.

منبع: بهداشت نیوز

خواص بی‌نظیر چای ترش برای سلامتی

خواص بی‌نظیر چای ترش برای سلامتی

به گزارش جهان نیوز به نقل از مهر، این گیاه دارویی دارای صدها گونه است که براساس زیستگاه و آب و هوا متفاوت است. متداول‌ترین نوع آن که برای آماده سازی چای از آن استفاده می‌شود Hibiscus sabdariffa نام دارد.

چای ترش منبع غنی آنتی اکسیدان های است که از سلول‌ها در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. همچنین با تجزیه چربی‌های درون بدن به عملکرد مناسب کبد در طولانی مدت کمک می‌کند. در ادامه به برخی فواید این گیاه دارویی اشاره می‌شود.

تنظیم فشارخون: نوشیدن چای ترش به کاهش هر دو نوع فشارخون سیستولیک و دیاستولیک کمک می‌کند. مطالعات نشان داده اند نوشیدن چای ترش موجب پایین آمدن فشارخون سیستولیک تا 7.58 mmHg و فشارخون دیاستولیک تا 3.53 mmHg می‌شود.

دفع عفونت‌های باکتریایی: باکتری‌ها میکروارگانیزم های هستند که می‌توانند موجب بروز برخی عفونت‌ها نظیر ذات الریه یا برونشیت شوند. خواص آنتی اکسیدانی این گیاه دارویی به دوری بدن از عفونت باکتریایی کمک می‌کند.

کمک به کاهش وزن: نوشیدن منظم چای ترش می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. برخی مطالعات نشان داده اند که افراد دارای اضافه وزن بعد از ۱۲ هفته مصرف عصاره چای ترش، شاهد کاهش وزن و چربی بدن شأن بودند.

پیشگیری از سرطان: این گیاه دارویی حاوی پلی فنول ها، ترکیبات معروف به خاطر داشتن خواص ضدسرطانی، است. در برخی مطالعات هم نشان داده شده است که عصاره چای ترش می‌تواند موجب اختلال در رشد سلولی شود.


منبع: جهان نیوز

پوکی استخوان در مردان و 6 هشدار!

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها ضعیف شده و قدرت خود را از دست می دهند. این روند باعث می شود استخوان ها به راحتی در معرض شکستگی قرار گیرند.

این بیماری هر دو جنس زن و مرد را درگیر خود می کند. به طور کلی 25 درصد از کل شکستگی های استخوان لگن، مچ و ستون فقرات، در مردان بالای 50 سال رخ می دهد.

با این حال خطرات ناشی از این بیماری در مردان کمتر از زنان است به این دلیل که مردان اسکلت قوی تری دارند، تغییرات ناشی از یائسگی مانند کاهش ناگهانی هورمون استروژن را تجربه نمی کنند و کاهش تراکم استخوان در آنها نسبت به زنان با سرعت کمتری اتفاق می افتد. با این حال این بیماری در مردان همراه با 6 هشدار و علامت است:

درد عضله و گرفتگی عضلات: درد عضلانی همراه با گرفتگی عضلات می تواند نشانه ای از کاهش تراکم استخوان در هر دو جنس باشد. در واقع بسیاری از افراد قادر به تشخیص درد عضلات ناشی از کاهش تراکم استخوان ها نیستند. به همین دلیل مراجعه به موقع به پزشک و کشف جزئیات این دردها اهمیت بیشتری پیدا میکند.

مشکل در حرکت: اغلب کارشناسان سلامت توصیه می کنند که بزرگسالان حداقل در روز 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط داشته باشند. اما این کار برای مردانی که در آستانه ابتلا به پوکی استخوان هستند، کمی دشوار به نظر می رسد. اگر شما برای انجام فعالیت های فیزیکی به دلیل درد در کمر و یا مفاصل دچار مشکل هستید، زمان آن رسیده که برای تشخیص ابتلا به پوکی استخوان به پزشک مراجعه کنید. برخوردهای اولیه با این دردها به مدیریت درد و کنترل پوکی استخوان در آینده کمک می کند.

کمبود ویتامین دی: داشتن سطوح پایین ویتامین دی مسلما نشانه ای از پوکی استخوان نیست ولی می تواند یکی از عوامل ابتلا به آن و کاهش تراکم استخوان باشد. به همین دلیل کارشناسان اصرار دارند که مردان به ویژه مردان بالای 50 سال سطوح ویتامین دی بدن خود را به طور منظم چک کنند. استفاده از مکمل های روزانه ویتامین دی و قرارگیری کافی در معرض نور خورشید، مشکل کمبود ویتامین دی را جبران می کند.

شکستن ناخن ها به راحتی: ناخن های ضعیف و شکننده می توانند نشانه ای از ابتلا به پوکی استخوان چه در مردان و چه در زنان باشند. با توجه به نقش احیاکننده سلولی کلسیم می توان گفت که این ماده معدنی نقش مهمی در سلامت پوست و ناخن ها دارد. اگر بدن کلسیم کافی نداشته باشد مشکلاتی مانند خشکی پوست یا بروز ترک پوستی و همچنین شکنندگی ناخن ها غیرقابل اجتناب می شود. اگر با این مشکلات مواجه شده اید، نیاز دارید سطح کلسیم بدن تان را چک کنید.

کوتاهی قد: گرچه با افزایش سن به ویژه از میانسالی به بعد کوتاه شدن قد روندی طبیعی است اما ابتلا به پوکی استخوان این روند را تا حد زیادی تسریع می ‌کند. اگر کوتاه شدن قد بیش از 2.5 سانتی ‌متر باشد ممکن است این موضوع نشان دهنده ابتلا به پوکی استخوان باشد.

مشکلات لثه: اولین نشانه قابل رویت تخریب استخوان ها در دهان شما قابل مشاهده است و آنهم با کاهش بافت لثه ها. در واقع کاهش تراکم استخوان می تواند منجر به تحلیل لثه ها شود. به همین جهت افراد با سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان باید برای بررسی سلامت دندان ها مراجعات مکرر به دندان پزشک داشته باشند.


منبع: انتخاب

طبیعی ترین راه درمان کبد چرب با طب سنتی

طبیعی ترین راه درمان کبد چرب با طب سنتی


درمان کبد چرب ، درمان کبد چرب با داروهای گیاهی

برای پیشگیری از ابتلا و درمان کبد چرب اکثربیماران ترجیح می دهند از دارو و روش های گیاهی استفاده کنند. چه بخوریم و چه نخوریم تا از شر کبد چرب خلاص شویم و بهترین روش درمان کبد چرب را پیش گیریم.


بهترین راههای پیشگیری و درمان کبد چرب با داروهای گیاهی و تغذیه

برای درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک و کشنده کبد چرب استفاده از روش های طب سنتی و داروهای گیاهی بهترین راه است. راهی که هر کسی با اطمینان آن را دنبال می کند، بدون درد و بدون عوارض!درمان کبد چرب

درمان کبد چرب

برای درامان ماندن از کبد چرب و برای درمان کبد چرب بایستی تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید و با استفاده از عرقیات و مواد غذایی طبیعی بدن خود را به سمت سلامت پیش ببرید. در این بخش مجموعه ای از بهرین راه و روش های درمان کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به کبد چرب با طب سنتی را برایتان خواهیم گفت.


علل و راههای درمان کبد چرب

قبل از درمان کبد چرب، علت را بشناسید

چه کسانی کبد چرب می گیرند؟

کسانی که دیابت و بیماری قند نوع یک یا دو دارند اما بدنشان انسولین را پس می زند حتی اگر انسولین تزیریقی باشد اینها دچار کبد چرب می شوند چرا انسولین کریستال بزنند چه انسولین شیری رنگ

کسانی که داروهای شیمیایی خاص مصرف می کنند که اثر سوء بر روی کبد دارد. مخصوصاً آنتی بیوتیک ها چرک خشک کن ها بدون تجویز متخصص، بدون آنکه عفونت یا چرک داخلی ثابت بشود از پیش خودشان می خورند و متأسفانه در کشور ما زیاد است.

چاقی، اضافه وزن. در چربی ها وقتی تری گلیسرید خون بالا برود کبد را چرب می کند.

کسانی که مصرف چربی زیاد دارند سرخ کردنی، تف دادنی، بو دادنی چند بیماری می آورد حتی سوزش چشم و خارش چشم و یکی هم ایجاد کبد چرب است.

کسانی که تخم مرغ نیمرو و یا آب پز زیاد می خورند چند بیماری می آورد که یک از آنها کبد چرب است. حتی نفریت و ورم تحال هم می آورد.

کسانی که خود درمانی های غلط دارند از پیش از خودشان کاهش وزنشان را سریع انجام می دهند. مثلاً در هفته بیش از دو کیلو وزنشان را کاهش می دهند. این کار هم عوارض سوء دارد علاوه بر سکته، کبد را هم چرب می کند.

کسانی که آب آلوده، شیر آلوده یا جگر سیاه مانده گوسفند یا گاو مصرف می کنند به کبد چرب مبتلا می شوند، زیرا هر تکه از جگر سیاه به مقدار نیم کیلو پی و دنبه کلسترول بد دارد. درست است که اینها حلال گوشت هستند و خوردنش اشکال ندارد اما زندگی شهری و کم تحرکی با آن سازگار نیست. اگر چنین شخصی یکی دو تا سیخ جگر بخورد معلوم است که کبدش چرب می شود. کلسترول بد خون بالا می رود.

برای پیشگیری و درمان کبد چرب این غذاهای را نخورید


فست فودها و مواد غذایی مضر برای کبد چرب

از خوردن این غذاهای بپرهیزید

چای ، سرخ کردنی ، غذاهای چرب و پر حجم ، سیر داغ ، پیاز داغ ، آب همراه غذا ، دوغ همراه غذا ، تخم مرغ ، تنقلات شور ، دارو ، پفک ، یخمک ، روغن سرخ کردنی ، شیرینی ، غذای فریز شده ، نمک زیاد ، ترشیجات ، رب ، سس و...

درمان خانگی کبد چرب با تغذیه

برای پیشگیری و تسریع درمان کبد چرب این خوراکی ها را بخورید

غذاهای مفید برای کبد :آب ، میوه جات ، لیمو ترش ، روزی 4-5 واحد سبزیجات ، ترشیجات طبیعی ( مثل زرشک یا شاتوت که بهترین دارو است .) انواع مرکبات ، غلات سبوس دار . نخود، سیب، به، انگور، کرفس، دارچین، بالنگ، زعفران، ماش، شقاقل، زیتون، زنجبیل، زردچوبه، انجیر، کاهو، اسفناج، هویج، زرشک و کدو.

درمان کبد چرب با توصیه های طب سنتی و تغذیه

1- اولین توصیه اصلاح تغذیه و شیوه زندگی است.کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات توصیه کلی بسیار مفید است.

2- جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، آبغوره، پرهیز از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.

3-هر روز خوردن یک مشت برگ زرد آلو

4- خوردن 7 برگ کاسنی یا یک استکان عرق کاسنی


گیاه و عرق کاسنی بهترین داروهای گیاهی برای درمان کبد چرب در طب سنتی

6- یکی دیگر از شیوه های درمان کبد چرب و کاهش جذب چربی در بدن مصرف زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند. برای این منظور می توانید یک تکه زنجبیل را درون یک کاسه ماست رنده کرده و آن را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید.

7- نیم گرم زعفران را بخورند که هم پیشگیری است هم درمان

8- نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز می تواند بهترین دارو برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن داشته باشد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد.

9-خوردن یک لیوان آب لبو در صبح و شب در درمان فشار خون بالا موثر است. یکی از راه های درمان کبد چرب نوشیدن آب لبو است.
10-توت ها این میوه های خوشمزه که انواع مختلفی دارند یکی از منابع غنی انتی اکسیدان به شمار می روند .این نوع میوه ها غنی از آنتی اکسیدان است و کبد را ترمیم می کند. برای دفع چربی از سلول های کبد، از انواع توت ها استفاده کنید.
11- نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی تاثیر زیادی در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه می تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. افرادی که احتمال و استعداد ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک می توانند با گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند، به شرط آنکه در کنار نوشیدن چای سبز، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند.
12- مصرف روزانه یک لیوان سرکه انگبین تاثیرات شفابخشی در درمان کبد چرب دارد و عرق کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید و عرق شاه تره نیز مفید است.

بعضی کارخانجات تولید دارو از بعضی از کنگرهای خاص خوراکی قرصی درست کردند که قرص متبی گفته می شود و قرص کنگ است این هم در درمان کبد چرب مفید است.


بهترین عرقیات گیاهی برای درمان کبد چرب با داروهای طبیعی طب سنتی

عرقیات گیاهی برای درمان کبد چرب

1-نوشیدن دم کرده گل مریم نیز اثربخش است.کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به گونه چشمگیری در درمان کبد چرب مفید باشد. البته توجه داشته باشید کاهش ناگهانی وزن ممکن است این مشکل را تشدید کند.

2-سکنجبین عنصلی را که همان پیاز دشتی و پیاز موش است و عرب ها عنصل می گویند در سکنجبین می جوشانند و آبش را صاف می کنند و روزی یک الی دو قاشق پلو خوری به فاصله 12 ساعت مصرف می کنند.

3-عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.


منبع : qanu1.mihanblog

راه های پیشگیری از وبا


وبا بیماری اسهالی است که توسط باکتری بنام ویبریو کلرا ( VIBRIO CHOLERA ) ایجاد می شود. میکروب این بیماری بیشتر در آب وجود دارد و از طریق خوردن آب آلوده پس از عبور از معده و روده تکثیر پیدا کرده و موجب ترشح سم و افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که با علامت اسهال همراه است. بنابراین میکروب از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و می تواند آب و غذا را آلوده کند . شایع ترین راه انتقال آن آب آشامیدنی می باشد. بیماران وبایی به طور مشخص دچار اسهال آبکی همراه با از دست دادن آب بدن می شوند. وبا را می توان با مایع درمانی خوراکی یا تزریق و جایگزینی املاح درمان کرد.

روش های انتقال

وبا منحصراً از طریق آب یا غذای آلوده منتقل می شود. انتقال، توسط تماس مستقیم فرد به فرد مانند تماس با بیمار به ندرت اتفاق می افتد.

شرایط محیطی مناسب برای شیوع وبا

مناطقی که دارای آب سالم نیستند و بهداشت محیط مناسبی ندارند، در معرض خطر شیوع وبا هستند. این مناطق شامل نقاط شهری که آب آن بمقدار کافی کلرزنی نمی شود و مناطق روستایی که به لوله کشی و چاه های حفاظت شده دسترسی ندارند و مناطقی که توالت و سیستم فاضلاب در آنها معمولاً استفاده نمی شود، می باشد.

عوامل فردی موثر در شیوع وبا

عوامل فردی که موجب مقاومت در برابر بیماری وبا می شود شامل ایمنی ناشی از عفونت قبلی با باکتری وبا و تغذیه نوزاد با شیر مادر می باشد. از آنجا که عامل وبا در محیط اسیدی نمی تواند زندگی کند، بنابراین بیمارانی که داروهای آنتی اسید مصرف می کنند یا تولید اسید معده در آنها کم است ، برای ابتلا به وبا مستعدتر می باشند.

دوره نهفتگی

دوره نهفتگی معمولاً یک تا سه روز است که می تواند از چندین ساعت تا 5 روز به طول انجامد. علائم بیماری 2 تا 3 روز طول می کشد که در بعضی از بیماران تا 5 روز ادامه می یابد.

علائم و نشانه ها

علائم شاخص بیماری اسهال آبکی، استفراغ و از دست رفتن آب بدن می باشد. شروع بیماری با اسهال آبکی حجیم ، بدون تب و دل پیچه بوده و مدفوع حالت آب برنجی دارد. معمولاً بدون بو بوده یا بوی ماهی دارد . استفراغ و گرفتگی دردناک در پاها شایع می باشد. در موارد شدید بیمار دچار دل پیچه و درد دست ها و پاها می شود.

راه های پیشگیری

برای پیشگیری از بیماری وبا رعایت موارد زیر ضروری است :

1- از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید.

2- در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه، آب تانکرها، آب چشمه ها و ... استفاده می شود ، حتماً آب را قبل از مصرف بجوشانید یا کلرزنی نمایید.

3- مواد غذایی یا خوراکی را از دست فروش ها نخرید.

4- در آب رودخانه ، جوی ها یا استخرهای آلوده شنا نکنید.

5- از مصرف یخ غیربهداشتی خودداری کنید.

6- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی و ساندویچ خودداری نمایید.

7- از میوه های شسته شده و سبزیجات ضدعفونی شده استفاده کنید.

8- قبل از تهیه، توزیع و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به کودک حتماً دست ها را با آب و صابون بشویید.

9- دست ها را بعد از رفتن به توالت و نیز قبل از دست زدن به مواد غذایی و خوراکی حتماً با آب و صابون بشویید.

10- مواد غذایی را در معرض مگس و آلودگی های دیگر قرار ندهید و حتماً در یخچال نگهداری کنید.

11- هنگام سفر آب و غذای سالم همراه داشته باشید یا از نوشیدنی ها و غذاهای با بسته بندی مطمئن استفاده نمایید.

با مشاهده هر مورد از ابتلا به اسهال سریعاً به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنید.


منبع: تبیان

123456
last